Skip to content

Systemy CMS WordPress

W kontekście mojej oferty i specjalizacji, tj. tworzenia stron internetowych dla firm sektora MSP i instytucji, pojęcie systemu CMS oznacza specyficzny rodzaj strony internetowej, która jest wyposażona w system CMS, czyli system zarządzania treścią (z ang. content management system). Co to oznacza? Taki system pozwala użytkownikowi systemu, który posiada login i hasło (czyli dane niezbędne do zalogowania się do panelu zarządzania systemem) obsługiwać stronę internetową w zakresie dodawania i usuwania oraz ogólnie edycji treści zawartych na stronie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż osobą obsługującą system CMS nie musi być informatyk, lecz bądź specjalnie do tego wydelegowany pracownik danej organizacji, bądź sam właściciel czy znajomy, bądź możemy to zlecić informatykowi. Systemy CMS to bardzo pomocne narzędzie zwłaszcza przy rozbudowanych stronach internetowych, które udostępniają częste aktualizacje oraz na których treść często jest zmieniana/dodawana.

Czy system CMS do strony internetowej to coś, czego potrzebujesz? Na to pytanie można odpowiedzieć, gdy określisz w jakim celu oraz jak chcesz korzystać ze strony. Czasem klienci nie są do końca pewni, czy taki system im się przyda, lecz od razu go zamawiają, aby móc z niego korzystać w przyszłości. Istnieje również możliwość dobudowania systemu CMS do istniejącej strony, jednak ten koszt będzie zawsze wyższy niż przy zamówieniu nowego projektu z uwagi na konieczność dopasowania (zagłębianie się w nie swój kod, dopasowanie, testowanie).

Koszt wdrożenia systemu CMS jest ściśle uzależniony od tego, jakie funkcje ma spełniać oraz w jakim stopniu ingerować w treści zawarte na stronie internetowej. Standardowa edycja strony internetowej polega na tym, że mamy dwa rodzaje treści na stronie, statyczne oraz dynamiczne. Statyczne to pod-strony, których treść nie jest zmieniana często i których treść nie powiększa się w dużym stopniu (takie strony to „o firmie”, „kontakt”), gdzie wiadomo co tam znaleźć i użytkownicy i klienci nie odwiedzają ich spodziewając się różnych wyników. Drugi rodzaj treści na stronie wyposażonej w system CMS, to strony dynamiczne, czyli takie strony, których treść przyrasta, które użytkownicy odwiedzają w poszukiwania najnowszych informacji. Przykład takiej strony to „aktualności”, „wiadomości”, „nowości”, czasem „informacje branżowe”. Są to treści, których przybywa.

System CMS o typowej funkcjonalności, który wystarczy w codziennej pracy i potrafi obsłużyć nawet niezwykle duże ilości artykułów i danych to WordPress (szczegółowe informacje można uzyskać na stronie http://pl.wordpress.org) i taki system jest najczęściej wybierany dla klientów. Jeżeli potrzebujesz pomocy w decyzji odnośnie systemu CMS, lub potrzebujesz dodatkowych informacji, zapraszam do kontaktu.

Scroll To Top