Skip to content

Projektowanie layoutów

Określenie layout, czy też projektowanie layoutów może być niezrozumiałe dla części osób, które chcą poznać moją ofertę, a które nie miały do tej pory doświadczenia we współpracy ze specjalistą IT lub firmą informatyczną, bądź agencją reklamową. Aby to wyjaśnić przydatne będzie rozłożenie książkowego procesu tworzenia strony internetowej na czynniki pierwsze i wyszczególnienie w momencie, w którym będzie mowa o projektowaniu, czy też tworzeniu layoutu strony internetowej.

Aby zbudować stronę występuje po sobie kilka etapów, które pokrótce omówię. Najpierw zastanawiamy się na tym, co chcemy zbudować i przy pomocy ołówka i papieru szkicujemy projekt. Potem tworzymy layout graficzny, czyli layout strony i pracujemy nad nim kolejno nanosząc poprawki. Następnie ów layout jest kodowany do postaci zrozumiałem przez przeglądarki internetowe, gdyż tam nasza strona koniec końców trafi, czyli do postaci HTML/CSS. Następnie, jeżeli strona ma mieć dodatkowe funkcje przy pomocy technologii JavaScript oraz PHP/MySQL nanosimy je na projekt, bądź, jeżeli zostały pisane wcześniej, wdrażamy je do projektu graficznego statycznego, na końcu nanosimy teksty i strona jest gotowa (oczywiście zakładam również umieszczenie na serwerze i podpięcie domeny, ale to najczęściej leży w geście wykonującego). Zatem jak Państwo zauważyli, layout graficzny leży na samym początku procesu tworzenia strony i co ważne, pozostałe elementy nie muszą być realizowane przez osobę, która zaprojektowała layout. Layouty stron internetowych są tworzone przez grafików webowych czyli takich, którzy specjalizują się w projektowaniu dla Internetu.

Oferta tworzenia layoutów skierowana jest dla klientów, którzy mają własnych programistów, dla agencji reklamowych pod zlecenia, na potrzeby przetargów i wizualizacji stron przed ich zakodowaniem, dla firm projektujących strony internetowe, które dzięki outsourcingowi chcą optymalizować koszty wykonania projektu informatycznego uwzględniającego stronę internetową. Projektując layouty korzystam z aktualnych trendów, zachowuję czytelność projektu, stosuję zasady usability czyli użyteczności projektów, projektuję lekko, przejrzyście i schludnie, czyli tak, aby klient uzyskał informację, której poszukuje w możliwie jak najkrótszym czasie. Zachęcam za zamawiania layoutów stron u mnie.

Scroll To Top