Skip to content

Hosting wirtualny

Hosting jest niezbędnym elementem strony internetowej, gdyż jest to miejsce w sieci, na którym przechowywane są nasze pliki. Stabilność hostingu jest kluczowa w funkcjonowaniu strony w Internecie. Proszę wyobrazić sobie, że jest to coś na kształt prądu, dzięki któremu nasza strona działa. Przerwy w dostępie prądu, czyli hostingu, skutkują zawieszeniem działania danej strony internetowej. Usługodawcy hostingu dbają o to i wskaźnik awaryjności jest bardzo mały, popularny czas nieprzerwanego działania serwera hostingowego to 99,9% i taka wartość jest oferowana przez większość usługodawców.

W Polsce prym wiedzie kilka firm i posiadają one największy udział w rynku, jednak dla potrzeb małych firm i ich stron można próbować oszczędzać i korzystać z mniejszych usługodawców hostingu. Moją rolą w tym procesie jest doradzić, a następnie zamówić hosting dla klienta, odpowiednio go ustawić, stworzyć skrzynkę lub skrzynki mailowe, wgrać pliki na serwer, podpiąć domenę internetową oraz przetestować, czy strona działa prawidłowo, a następnie administrować, jeżeli klient również takiej usługi oczekuje ode mnie. Jest kilka typów hostingów, lecz na potrzeby standardowe warto wiedzieć o dwóch – wirtualny oraz dedykowany.

Hosting wirtualny jest to tani hosting, który znajduje się na serwerze u usługodawcy (np. home.pl lub nazwa.pl) i jest współdzielony z innymi użytkownikami danego serwera. Taki hosting posiada ograniczenia (np. pojemność, transfer itp.), lecz w większości przypadków będzie odpowiadał potrzebom firm sektora MSP i osób prowadzących działalność gospodarczą. Hosting dedykowany natomiast posiada dużo mocniejsze parametry, większość pojemność, brak limitów transferowych, zatem nadaje się do większych projektów informatycznych. Jest jednak dużo droższy. Wszystko zależy od projektu, niektóre sklepy internetowe mogą potrzebować nawet hostingu dedykowanego, gdy mają odpowiednio dużo produktów i klientów. W ramach współpracy oferuję doradztwo oraz pomagam w wyborze wszelkich usług w ramach tworzenie stron internetowych.

Scroll To Top